نرم افزارهای مهندسی مکانیک و شبیه سازی کاربردی حتی در عملیات تجاری، مدل سازی، مجازی سازی و کنترل عملیات استفاده می شوند. خواه پروژه پژوهشی باشد خواه فرآیند صنعتی و مدیریتی؛ همه با نرم افزارهای شبیه سازی مورد تحلیل قرار می گیرند. این نرم افزارها تنها جوابگوی نیازهای امروز کاربران و پژوهشگران نیستند بلکه خود را با نیازهای آینده نیز می توانند منطبق سازند.
استفاده از مدل ها فقط برای پروژه های شبیه سازی نیست بلکه برای مقاصد کاربردی و عملیاتی پروژه ها هم مورد استفاده قرار می گیرند. یک مهندس می تواند برای مقاصد خاص، رفتار یک سیستم را بدون نیاز به ایجاد و ساخت آن آنالیز کند.
نرم افزارهای مهندسی مکانیک عبارتند از:
متلب: نرم افزار MATLAB یک زبان برنامه نویس پیشرفته برای محاسبات فنی و مهندسی مکانیک است که محیطی ساده و همه فهم برای برنامه نویسی و رسم گراف در اختیار کاربران قرار می دهد. این نام از دو کلمه Matrix Laboratory گرفته شده است و مبنای آن در نرم افزار آرایه و ماتریس ها است.
SimMechanics: این نرم افزار به منظور مدل سازی سیستم های مکانیکی و دینامیکی استفاده می شود که مانند متلب جزو محبوب ترین نرم افزارهای این رشته است. این نرم افزار در چهار محیط تحلیل را انجام می دهد:
Forward Dynamics Mods
Inverse Dynamics Mode
Kinematics Mode
Trimming Mode
کار با این نرم افزار  مهندسی مکانیک شاید ساده به نظر برسد اما نکات ریز و پایه ای در دینامیک و نحوه فرمول بندی آن وجود دارد که استفاده از این نرم افزار را مفیدتر می سازد.
ABAQUS: این نرم افزار بر اساس مسائل غیر خطی کار می کند و قابلیت پیشرفته ای در شبیه سازی جهان واقعی دارد. نرم افزار ABAQUS به کاربر این توانایی را می دهد که حتی پیچیده ترین پدیده ها را مدل سازی کند. مهندسین مکانیک برای حل مسائل استاتیکی خود می توانند از این نرم افزار استفاده کنند.
SolidWorks: نرم افزاری برای طراحی قطعات و مونتاز
ADAMS: یکی از معروفترین نرم افزارهای مهندسی مکانیک است که قابلیت ایجاد نمونه آزمایشی مجازی طرح را دارد.
ALGOR: نرم افزاری برای آزمایش مجازی و پیش بینی رفتار یک طرح جدید در صنعت مکانیک
Dyloma: نرم افزاری برای مدل سازی موضوعات فیزیکی دینامیکی که با معادلات دیفرانسیل و یا نتایج تجربی قابل بیان باشند


ثبت پروژه