اگر ابتدا بخواهیم به کاربرد شبیه سازی نرم افزاری بپردازیم می توانیم بگوییم که شبیه سازی یا سیمولاسیون به پیروی، الگو برداری و تقلید از یک چیز واقعی اسیت که به صورت انتزاعی در سامانه ای فیزیکی صورت می گیرد. به منظور تحلیل سیستم رشته های مهندسی در فرایندهای پیچیده از نرم افزارهای شبیه سازی کمک گرفته می شود. این نرم افزارها قادر به انجام کاری هستند که شاید درعمل غیر ممکن باشد. در پروژه های عظیم مانند پرتاب ماهواره به فضا عملیات را بارها با نرم افزارها شبیه سازی می کنند تا کمترین هزینه را داشته باشند.
در رشته مهندسی برق، کنترل و سیستم با استفاده از این نرم افزارها می توان به متلب اشاره کرد که یکی از محبوب ترین ها است. با وجود اینکه متلب مخصوص محاسبات عددی است اما جعبه ابزار اختیاری است که از موتور نمادین نرم افزار Maple استفاده می کند و ما را قادر می سازد تا از متلب به عنوان یک سیستم جبری هم بتوانیم استفاده کنیم. متلب یک آزمایشگاه ماتریس به معنای واقعی است که امکانات زیادی را برای ایجاد ماتریس هایی با ابعاد گوناگون فراهم کرده است.
نرم افزار prism یکی از پر طرفدارترین نرم افزارهای شبیه سازی برای مدارت الکتریکی است که علاوه بر مدارات قدرت در مدارات الکترونیک صنعتی نیز کاربرد دارد.
نرم افزار PScad یک برنامه شبیه سازی برای سیستم های قدرت چند فازه و شبکه های کنترلی است و برای سیستم های قدرت زودگذر طراحی شده است.
نرم افزار PROTEUS یکی از جالبترین نرم افزارهای طراحی الکترونیکی است که معمولا برای افراد پیچیده به نظر می رسد. اما کارکردی آسان داشته و قابلیت های گرافیکی خوبی بسیار زیبایی دارد.
نرم افزار PSPICE نیز برنامه کاربردی برای مدارات مجتمع است.
نرم افزار ORCAD یکی از قدیمی ترین نرم افزارهای شبیه سازی است که به وسیله آن می توان رسم شماتیک برای طرح های الکترونیک داشته باشیم.


ثبت پروژه