پردازش تصویر یکی از جدیدترین فناوری های دنیا در علم نرم افزارهای مهندسی است. این علم به سرعت به یکی از پرکاربردترین علوم در تمامی زمینه ها تبدیل شده است. کاربردهایی که پردازش تصویر دارد گسترده است؛ یکی از آنها استفاده در سامانه های کنترلی است. به این سامانه ها ماشین های بینایی گفته می شود. در حوزه صنعت به منظور بازرسی و کنترل کیفیت و اندازه گیری، هدایت روبات ها، کنترل فرآیند، بازشناسی حروف و علامت ها از پردازش تصویر استفاده می شود. پردازش تصویر در علم پزشکی در آشکار سازی و تشخیص خودکار تومورها، جمع آوری اطلاعات کارکردی اندام ها، آنالیز تصاویر متحرک پزشکی و بازسازی سه بعدی اندام کاربرد دارد. از این نرم افزار مهندسی در سیستم های امنیتی به منظور شناسایی و ردیابی هدف، هدایت و کنترل هوشمند استفاده می شود. علم هوا و فضا نیز یکی دیگر از علومی است که به این نرم افزار نیاز دارد تا پردازش تصویرهای ماهواره ای و تصویربرداری چند طیفی را نیز به صورت حرفه ای انجام دهد.
هدف از پردازش تصویر این است که تصویر را تشدید، بازیابی و اندازه گیری کرده تا از آن برای کاربر مورد نظر استفاده کرد. آنالیز تصویر نیز معمولا از روش های هوش مصنوعی استفاده می کند.
بینایی ماشینی یا رایانه ای شامل روش هایی می شود که امکان دستیابی به تصاویر و پردازش و آنالیز محتوای آنها را فراهم می سازد. از مزایای پردازش تصویر و تکنیک های آن می توان به کاهش ضایعات، افزایش سرعت و کیفیت تولید، اصلاح فرآیند تولید و توسعه کنترل کیفیت اشاره کرد.
به طور کلی هر نوع پردازش تصویری سیگنالی دارد که ورودی یک تصویر است مانند عکس یا صحنه ای از فیلم که خروجی پردازشگر می تواند یک تصویر یا مجموعه ای از متغیرهای مربوط به تصویر را نشان دهد. در سال های اخیر استفاده از این تکنولوژی رشد چشمگیری داشته و در انجام پروژه هایی که در زمینه پردازش تصاویر پیاده سازی شده اند، تاثیر بسیار زیادی شاهد بوده ایم.


ثبت پروژه